Rolet valik

Möödunud nädalal külastas Eestit meie hea koostööpartneri, Jura veiniregiooni ühe tippmaja – Domaine Rolet – ekspordijuht Ellen Jakobsmeier. Vins de France on esindanud Rolet veinimõisa Eesti turul juba aastast 2015. Sellest ajast on tootja veinid, vahuveinid ja kuulus Vin Jaune olnud esindatud paljude Eesti parimate restoranide veinikaartidel.

Jura on väike veinipiirkond Ida-Prantsusmaal Burgundia regiooni ja Šveitsi piiri vahel. Samanimelise mäeaheliku nõlvadel kasvatatakse viinamarju umbes 1700 hektaril. Piirkonna au ja uhkus on hele marjasort Savagnin. Sellest valmistatakse kuivi valgeid veine, aga ka pikalt tammevaatides laagerdatud ja oksüdeeritud ainulaadset Vin Jaune’i. Lisaks kasvavad viinamägedel ka Chardonnay, Pinot Noir, Trousseau ja Poulsard sortide marjad. Neist valmistatakse erinevaid valgeid ja punaseid veine, aga ka kõrgetasemelisi vahuveine (Crémant du Jura) ja dessertveine.

Jura oli eelmise sajandi alguses üsna tähtsusetu veinipiirkond. Pärast I maailmasõda hakkasid suured kooperatiivid aina enam veini tegema, mis jõudsid mujale Prantsusmaale ja samuti välisturgudele. 1936 aastal sai Arbois küla alampiirkond ühena esimestest Prantsusmaa valitsuselt ametliku AOC apellatsioonitähise. 1942 eraldus kooperatiivimajandusest esimene tõeline staar – Domaine Rolet.Täna on Rolet vanim järjepidevalt tegutsenud ja perekonna valduses olev veinimaja Jura’s.

Tallinnas korraldasime 3 sündmust Rolet veinidega – veiniõhtusöök restoranis Dominic, sommeljeede degustatsioon vinoteegis Vixen ja veinikoolituse koos maitsmisega veinisõpradele Sip Veini- ja Õllepoes. Avasime hulga vahuveine, valgeid veine ning dessertveine. Lisaks sellele serveerisime Dominicis ja Sip’is ka eksklusiivselt nende sündmuste jaoks mõisa keldrist saabunud magnumpudelid – Cotes du Jura Tradition Blanc 1996 ja Arbois Poulsard 2003, mis näitasid kui võimas on Jura veinide arengupotentsiaal.

Meie külaline Ellen on väga kogenud persoon veinimaailmas. Kanadas saksa juurtega peres sündinud neiu, tundis juba noorena huvi veinide vastu ja asus õppima kohalikus kolledžis veiniäri aluseid. Hiljem omandas ta „advanced“ taseme Court of Master Sommelier süsteemis. Ta töötas mitu aastat Torontos Michelini tärnidega restoranides. Hiljem tõi veinihuvi ta Prantsusmaale, kus omab töökogemust erinevate veinitootjate juures. Aastast 2014 on ta olnud Domaine Rolet eestvedaja rahvusvahelisel veinikaubanduse areenil.

Domaine Rolet veinid on saadaval meie veinipoes. Soovime head nautimist!