Uued rosé-veinid meie tooteportfellis

Nüüd esindame Eestis ja Leedus veel kahe Provence tipptootja veine! Nendeks on Saint-Tropéz’ poolsaarel La Croix Valmer’i külas paiknev kuulus Cru Classé mõis Domaine de la Croix ja Cabasse lähistel asuv staar - Domaine Gavoty. Mõlemad toodavad Côtes de Provence päritolunimetusega veine.

Domaine de la Croix

Saint-Tropez’i poolsaarel, La Croix-Valmer külas asuv veinimõis loodi 1882. aastal, kui kaks ambitsioonikat Lyon’i ärimeest ostsid  Vana-Rooma aegse villa ja hakkasid põldmarju kasvatama. Peagi istutati esimesed viinapuud ja alates sellest on mõisa visiitkaardiks roosade veinide valmistamine. 1955. aastal omistati veinimõisale Provence Cru Classé staatus, mis kuulub tänaseni kaheksateistkümne, seda nominatsiooni kandva Provence tipptootja hulka. Praegu kuulub veinimaja Bolloré grupile. Mõisa ümbruses on ca 100 ha viinaaedu. Tootmine käib piirkonna ühes modernsemas veinikojas, kus valmivad tippkvaliteediga ja moodsa stiiliga Provence veinid.

Domaine Gavoty

Veinimõisa ajalugu ulatub juba Vana-Rooma aegadesse.  Annaalides on märgitud, et  58 pKr hakati  keiser Nero käsul Via Aurelia ääres oleval maatükil viinapuid kasvatama. Sellest sai alguse  veiniviljelus, mida jätkatakse edukalt ka täna. 1806. aastal ostis Domaine de Campdumy nime kandnud veinimõisa Philémon Gavoty. Alates sellest on veinimõis kuulunud Gavoty’de perekonnale. 19 sajandi lõpul jaotati mõis kahe venna vahel ja tegutseti Grand Campdumy ja Petit Campdumy (mis nimetati ümber Clarendon’iks) nimede all, hiljem  taasühineti  Domaine Gavoty’ks. Alates 1985. aastast on veinimeistriks toonane peretütar Roselyne Gavoty, kes on praegu ka mõisa omanik. 60 ha viinaaedades kasvatatakse marju, millest toodetakse kõrgeklassilisi rosé veine, valgeid veine ja punaseid veine.