Uued põnevad veinid Montpellier’st

Maikuu teisel poolel toimus Business France ja Montpellier’ linnavalitsuse korraldatud Montpellier Méditerranée Métropole Wines and Lifestyle festival. Sellest võtsid osa ka Eesti, Soome ja Rootsi veiniimportöörid ja sommeljeed. Eesti Sommeljeede Assotsiatsiooni vahendusel oli ka meil võimalus seda sündmust külastada.

Ürituse eesmärk oli tutvustada põhjamaade veiniinimestele Montpellier linna ümbruses paiknevaid väikeseid veinitootjaid ja Prantsusmaa uusimat veiniapellatsiooni – AOP Grés de Montpellier.

Külastasime piirkonna erinevaid veinimõisaid. Festivali tippsündmuseks oli veinimess, mis toimus 8. sajandil ehitatud kauni mõisa Château de Cabriès siseõuel. Oma veine tutvustasid 22 tootjat, kellest enamik on oma tootmise viinud vastavusse orgaanilise ja/või biodünaamilise veiniviljeluse nõuetega.

Väga erineva „käekirjaga“ ja stiiliga veinimeistrite loomingu hulgast jäid meile silma kahe mõisa veinid. Oleme juba lähitulevikus huvitatud neid veine pakkuma Eesti veinihuvilistele !

Clos Sorian on väike, ainult 10 ha viinaaedu hariv tootja. Kolm venda – Florent, Dimitri ja Gabriel Garnier teevad suurepäraseid, pika arengupotentsiaaliga punaveine peamiselt klassikalistest Lõuna-Prantsusmaa marjasortidest – Grenache ja Syrah. Lisaks pisut ka lihtsakoelisemaid, kuid mõnusalt värske stiiliga valgeid ja rosé veine.

Domaine de Bannières on olnud Guibal’ide perekonna valduseks juba aastast 1768. Mõisa viinaaedade suurus on 132 ha. Täna majandavad veinimõisas vennad Pierre ja Thierry Guibal. Lisaks klassikalistele kohalikele marjasortidele kasvatatakse ka põnevaid sorte, mis pärit kaugematest regioonidest. Näiteks Bordeaux’st tuntud Petit Verdot, Korsika staar Nielluciu (Sangiovese). Ka eelmise sajandi kuuekümnendatel ristatud üsna haruldane Marselan. Mõisa punaveinid on muljetavaldavalt lopsakad ja marjased ent samas elegantsed. Valged ja rosé veinid on pigem lihtsad ja kergelt joodavad suveveinid.