Robert Parker

Kui olete tavaline Interneti-kasutaja, on tõenäoline, et olete mingil hetkel kohanud nime Robert Parker. Aga kes ta on ja miks ta nii tähtis on?

Robert Parker on veinikriitik, keda peetakse laialdaselt üheks veinimaailma mõjukamaks inimeseks. Ta on enim tuntud oma 100-punktilise hindamissüsteemi poolest, mille ta töötas välja 1970. aastatel, et anda läbivaadatud veinidele objektiivseid maitsemärkmeid. Tänapäeval kasutavad tema süsteemi veinikriitikud üle kogu maailma ning see on aidanud kujundada veini ostmise ja müügi viisi.

100 punkti süsteem
Parkeri 100 punkti süsteem on vahend veinide objektiivseks degusteerimiseks ja punktide hindamiseks. Igale veinile antakse hind 100-st, kõrgemad hinded näitavad paremaid veine. Süsteem on selle loomisest saadik olnud vastuoluline, kuna mõned inimesed väidavad, et see julgustab tootjaid tegema veine, mis saavad kõrge hinde, mitte hea maitsega veine. Siiski ei saa eitada, et Parkeri süsteemil on olnud suur mõju veini ostmisele ja müügile kogu maailmas.

The Wine Advocate
Lisaks 100 punkti süsteemile on Parker tuntud ka oma ajakirja The Wine Advocate poolest. Esmakordselt 1978. aastal avaldatud The Wine Advocate on nüüdseks üks hinnatumaid veini puudutavaid teabeallikaid maailmas. See hõlmab nii uusi veine kui ka vanemaid veine ning sisaldab iga ülevaadatud veini põhjalikke degusteerimismärkmeid. Parker kasutab ka The Wine Advocate'i, et jagada oma seisukohti veinitööstuse kohta, sealhulgas sellistel teemadel nagu jätkusuutlik viinamarjakasvatus ja veinivalmistamise tavad.

Kokkuvõte
Robert Parker on veinimaailma üks mõjukamaid tegelasi. Ta on tuntud oma 100-punktilise punktisüsteemi ja uudiskirja The Wine Advocate poolest. Tema töö on aidanud kujundada viisi, kuidas veini ostetakse ja müüakse kogu maailmas, ning on toonud talle maine kui ühe tööstuse lugupeetud häälekandja.